Projekt sanacije odlagališta se sufinancira bespovratnim europskim sredstvima iz Mehanizma za oporavak i otpornost. Ukupno je za njegovu provedbu odobreno 3.337.233,73 eura dok je ukupna vrijednost projekta 3.938.019,43 eura.
Provedbom ovog projekta odlagalište otpada Donji Picudo-zapad sanirat će se sukladno važećim zakonskim odredbama i najboljim praksama za ovu vrstu projekata, čime će se osim unaprjeđenja stanja okoliša na širem području lokacije zahvata osigurati brojne društveno-ekonomske koristi i postići zaštita tla, voda, zdravlja ljudi, zraka i pozitivan utjecaj na klimatske promjene.
Sanacija i konačno zatvaranje odlagališta otpada obuhvatit će iskop i djelomično premještanje otpada u smislu formiranja pokosa odlagališta, njegovo zatvaranje završnim pokrovnim slojem te završno ozelenjavanje odlagališta čime će odlagalište postati zelena površina. Time neće doći do promjena u prostoru, već će se regenerirati 30.000 m2 zemljišta. Provedba projekta će trajati do kraja 2024. godine.
Izvođač radova je HIS d.o.o., stručni nadzor vrši PANGEO Projekt d.o.o. u suradnji s Extructa d.o.o., KREŠO GEO d.o.o., HIDRO UNA d.o.o. i G.E.O.T.I.M. d.o.o. dok je projektantski nadzor IPZ UNIPROJEKT TERRA d.o.o. U projektu još sudjeluje Maxicon d.o.o. kao voditelj projekta i tehnička pomoć za upravljanje projektom te Ustanova Festum koja će brinuti o vidljivosti i informiranju javnosti tijekom provedbe.
Projekt uključuje 11 učenika OŠ Marije i Line i 7 učenika TOŠ Galileo Galilei, sufinancira se s 557.960,40 eura bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda plus, a provodit će se do 26. kolovoza 2027. godine.
Radi se o dugogodišnjem projektu osiguranja pomoćnika u nastavi/stručnih komunikacijskih posrednika za rad s učenicima s teškoćama u razvoju. Cilj projekta je pružiti podršku obrazovanju i socijalizaciji učenika s teškoćama u redovitom programu obrazovanja.
Od rujna 2020. godine na cijelom području starogradske jezgre osiguran je javno dostupan, besplatan internet visokih brzina zahvaljujući europskoj inicijativi „WiFi4EU“.
Grad Umag je s Europskom komisijom, odnosno Izvršnom agencijom za inovacije i mreže (INEA), potpisao Sporazum o dodjeli 15.000 eura bespovratnih sredstava za ugradnju visokokvalitetnog bežičnog sustava kojim se omogućava besplatan pristup internetu na području glavnog trga, Trga slobode, Ulice G. Garibaldi, parka Luciana Delbianca te povijesnog centra Umaga.