Grad Umag, koji se upravo nalazi u finalnoj fazi izgradnje četvrte po redu zgrade u okviru Programa društveno poticane stanogradnje, prepoznat je od strane Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine RH te APN-a kao primjer dobre prakse u provođenju ovakvih projekata. Umag je odabran za stručni posjet kolega iz Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, koji su s predstavnicima Ministarstva i APN-a stigli u posjet u srijedu, 29. ožujka 2023. godine. Dočekali su ih gradonačelnik Vili Bassanese, zamjenik gradonačelnika Mauro Jurman, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje i komunalni sustav Diego Banković, nadležan za provođenje Programa poticane stanogradnje te zamjenica pročelnika Upravnog odjela za upravljanje imovinom, izgradnju i održavanje Maja Galović.
Iz Ministarstva prostornoga uređenja graditeljstva i državne imovine na stručnom su sastanku bili prisutni Katica Prpić, univ. spec. oec., ravnateljica Uprave za graditeljstvo i procjene nekretnina, Sanja Jerković, načelnica sektora za stanovanje i komunalno gospodarstvo, Čedomir Popočovski, dipl. ing. arh., voditelj službe za stanovanje te Ivana Trobić, dipl.ing.građ., viši stručni savjetnik. Iz Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) bili su prisutni Josipa Tokić, dipl.iur., pomoćnik direktora te Damir Vuletić, dipl.ing.građ., pomoćnik direktora. Dok su iz Stanovanjskega sklada Republike Slovenije stigli mag. Črtomir Remec, direktor, mag. Mojca Štritof-Brus, pomoćnica direktora, Alenka Kern, voditeljica sektora za stanovanje, mag. Dušan Gorenčić, voditelj financijskog sektora, Sanja Burnazović, voditeljica investicijskog sektora te Alma Sinanović iz tajništva direktora.
Josipa Tokić iz APN-a je predstavila Program poticane stanogradnje u Republici Hrvatskoj, kao i u Umagu, gdje se trenutno gradi četvrta po redu POS zgrada. Već je u najavi natječaj za petu po redu POS zgradu, stoga je Umag doista najbolji primjer u RH grada perspektive i primjer u poticanoj stanogradnji za mlade. Prezentirani su i drugi primjeri izgradnje građevina u okviru Programa poticane stanogradnje diljem Hrvatske, naglašavajući specifičnosti s kojima su se iz APN-a susreli tijekom realizacija određenih projekata. Detaljno je predstavljena i procedura koje se svaka jedinica lokalne samouprave treba držati ne bi li se najoptimalnije realizirao jedan projekt izgradnje zgrade u okviru Poticane stanogradnje.
Nakon stručnog sastanka, slijedio je posjet četvrtoj POS zgradi u koju će stanari useliti u skorom periodu. Zgrada je izgrađena na 6 etaža, s ukupno 84 stana te 2 ulaza s liftom. Cijena je oko 1300 €/m2. Veličina stanova se proteže od 45 do 90 m2, što ovisi o broju članova obiteljskog domaćinstva. Zgrada sadrži 18 stanova za 1 osobu, 13 za 2 osobe, 31 za 3 osobe, 20 za 4 osobe te 2 za 5 osoba. Ukupno će u ovoj zgradi živjeti oko 230 osoba. Investicija iznosi oko 6,2 milijuna EUR. Bruto površina zgrade je 7853 m2, dok je njena neto površina 5300 m2.
„Dovršetkom izgradnje sadašnjih 84 stana, uz već 122 izgrađenih, dolazimo do broja od ukupno 206 stanova za mlade na području našega grada. Usporedbe radi, to je kao svih ostalih 9 gradova u Istri zajedno. Stanovi za mlade su jedan od temelja demografske politike Grada Umaga, a Program poticane stanogradnje jedan je od najuspješnijih projekata u kojem do izražaja dolazi suradnja Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, APN-a te Grada Umaga“ naglasio je gradonačelnik Vili Bassanese te naveo kako je počašćen što su Ministarstvo i APN odabrali upravo Umag kao primjer dobre prakse, uz želje za puno sreće u budućim projektima kolegama iz Slovenije.