Accessibility icon
Alati pristupačnosti
Veliki tekst
Invertiraj boju
Crno-bijelo
Razmak slova
Razmak redova
Veliki kursor
Resetiraj alate
Icon home
Novosti
Odabrana novost
Grad Umag pokrenuo novi EU projekt „(A)MORE?!“
Ekologija
23.03.2021.
Podijeli s drugima
Icon share
Icon Facebook
imageLoader
Icon home
Novosti
Odabrana novost
Grad Umag pokrenuo novi EU projekt „(A)MORE?!“
Ekologija
23.03.2021.
Podijeli s drugima
Icon share
Icon Facebook
imageLoader

Grad Umag je u utorak, 23. ožujka 2021. godine javnosti predstavio projekt „(A)MORE?!“, još jedan projekt financiran sredstvima EU-a kojim se ostvaruju planovi zacrtani Strategijom razvoja Grada Umaga. Cilj Projekta jest zaštita i očuvanje bioraznolikosti umaškog područja te unapređenje stanja okoliša kao i podizanje svijesti te uključivanje lokalnog stanovništva u čišćenje luka, mora, priobalja i podmorja. Nositelj projekta je Grad Umag, a provodit će ga u partnerstvu sa Sportskim podvodnim ribolovnim klubom Sv. Pelegrin Umag. Realizacija projekta započeta je u veljači 2021. godine, a predviđeno trajanje je 21 mjesec. Ukupna vrijednost projekta je 364.305,00 kuna, a financiran je u 100%-tnom iznosu u okviru Podmjere 3.1.1. Potpora za edukativne aktivnosti podizanja ekološke svijesti i uključivanja u čišćenje luka, mora, priobalja i podmorja u okviru provedbe Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a Pinna nobilis za razdoblje 2014. – 2020.


Projekt su predstavili pročelnik Ureda Grada Umaga Slaviša Šmalc te predsjednik Sportskog podvodnog ribolovnog kluba Sveti Pelegrin David Počekaj.


Utjecaj projekta u dugom periodu je povećana razina čistoće mora i obale na umaškom području, povećan broj ekološko osviještenih građana i organizacija redovnih ekoloških akcija čišćenja, kao i povećana ekološka svijest i stvaranje dobre ekološke navike kod najmlađih i kod odraslih građana našeg područja.


U okviru Projekta predviđeno je niz aktivnosti. Jedna od njih je snimanje i mapiranje podmorja umaške luke. Naime, po prvi put na području Umaga, kao i cijelog FLAG-a, odradit će se stručno detaljno mapiranje jednog dijela podmorja, odnosno umaške luke, kako bi se ustanovilo realno stanje flore i faune tog djela podmorja te mapirao krupni i ostali otpad radi boljeg odrađivanja akcija čišćenja. Nadalje, informirala bi se nadležna tijela ukoliko postoji opasan otpad ili otpad koji ronioci na dah ne mogu samostalno ukloniti. Ujedno, umaška luka je oduvijek bila plodna lokacija za razvoj periski, zaštićene vrste školjki. Zahvaljujući snimanju podmorja ustanovit će se okvirni broj, stanje i pozicija gdje se morski organizmi nalaze te vidjeti eventualne razlike prije i poslije akcija čišćenja koje će trajati više mjeseci. Podmorske snimke će se upotrijebiti i za edukacije u osnovnim školama kako bi se djeci i mladima što više približila tema zaštita mora i podmorja, kao i očuvanje bioraznolikosti našeg bogatog područja.


Osim navedenog, organizirat će se akcija čišćenja umaške luke. Cijeli tijek akcije će se dokumentirati GO PRO kamerama. Snimljeni materijal će se obraditi i služiti će u prezentacijske svrhe. Bit će organiziran tečaj za ronioce na dah tijekom kojeg će se govoriti o najnovijim i sigurnijim tehnikama ronjenja na dah, a u cilju čišćenja podmorja od sitnog i krupnog otpada. Sudionici će ujedno biti upoznati o potencijalnim rizicima i o načinu na koji se rizici mogu savladati.


Jedna od najvažnijih aktivnosti koje će se o okviru Projekta provoditi jest promocija ronjenja kod najmlađih generacija. Stoga će biti održani promotivno–edukativni događaj za promociju ronjenja kao važne discipline u smjeru očuvanja morskog okoliša, i to u montažnom bazenu promjera 10 m i dubine 1 m. Svi posjetitelji manifestacije, građani, a posebno djeca, imat će priliku uz stručno vodstvo instruktora ronjenja zaroniti u bazen, spoznati čari i vještine ronjenja te naučiti način čišćenja morskog okoliša.


Nadalje, bit će organizirana predavanja o zaštiti mora za osnovnoškolce. Predavanja će voditi umaški studenti s područja zaštite mora i okoliša, a bit će održana u umaškim osnovnim školama s posebnim fokusom na svakodnevno ponašanje te porukom kako svi možemo zaštiti morski okoliš, pritom naglašavajući važnost očuvanja bioraznolikosti našeg podmorja. Učenici će se upoznati s najčešćim biljnim i životinjskim vrstama na našem području, kao što su npr. periske te učiti o njima i o njihovoj zaštiti.


Projektom je u planu nabava inovativnih uređaja za prikupljanje sitnog morskog otpada, plutajućih krhotina, makro i mikro plastike, mikro vlakna te organskih materijala kao što su morske trave, lišće i drugo. Opremljen je jastučićima za upijanje ulja koji mogu apsorbirati površinska ulja na bazi nafte i deterdženta. Plutajuća kanta mobilna je, stoga će se postaviti na raznim lokacijama, ovisno o potrebama.


Ovim će se hvalevrijednim projektom nastojati u što većoj mjeri utjecati na zaštitu i očuvanja bioraznolikosti umaškog područja te na unapređenje stanja okoliša kao i podizanje svijesti te uključivanje lokalnog stanovništva u čišćenje podmorja. Stoga, naglasak je na ekologiji i ekološkoj osviještenosti zajednice kao najjačoj kariki u lancu ekološke održivosti jednog lokaliteta.

expand
expand
expand
expand
expand
Podijeli s drugima
Icon share
Icon Facebook
Prijavite se na naš
newsletter.
Pošalji
Pošalji