Accessibility icon
Alati pristupačnosti
Veliki tekst
Invertiraj boju
Crno-bijelo
Razmak slova
Razmak redova
Veliki kursor
Resetiraj alate
Icon home
Za građane
Novosti
Odabrana novost
Muzej grada Umaga: Sipar underwater research project (SURP)
Projekti
14.08.2024.
Podijeli s drugima
Icon share
Icon Facebook
imageLoader
Icon home
Za građane
Novosti
Odabrana novost
Muzej grada Umaga: Sipar underwater research project (SURP)
Projekti
14.08.2024.
Podijeli s drugima
Icon share
Icon Facebook
imageLoader

Arheološki lokalitet Sipar koji se nalazi nekoliko kilometara sjevernije od Umaga, još uvijek na kopnu i u moru krije razne nepoznanice iz povijesti.


Tako je bilo i 2022. pregledom podmorja Sipra, kada je na inicijativu arheologinje Branke Milošević Zakić - voditeljice kopnenih istraživanja lokaliteta, proveden pregled akvatorija Sipra. Tada su podvodna arheologinja Tea Katunarić i ronioc Goran Radovanović registrirali kamene strukture, stare dijelove lučke infrastrukture pod morem, i to dva lukobrana koja su štitila ulaz u uvalu, a po sredini uvale umjetno napravljen otok s velikom pravokutnom građevinom koja je mogla služiti i kao svjetionik što bi trebala otkriti buduća istraživanja. Ali, osim toga stručno oko arheologa po prvi put je zamijetilo i dijelove drvene konstrukcije i to broda.


Stoga je Muzej grada Umaga okupio međunarodnu hrvatsko-talijansku stručnu ekipu podvodnih arheologa koji su tijekom srpnja 2024. nastavili sa sustavnim istraživanjem i dokumentiranjem broda. Istražen je dio broda čija drvena konstrukcija, izvorno bi mogla biti duga 15m. Preostali dio broda istražit će se idućih godina.


Prve analize starosti drva, metodom radioaktivnog izotopa ugljika C14 u Institutu Ruđer Bošković, odredile su starost broda u 12. st. Brod iz Sipra je po svojim dimenzijama i vremenu kada je sagrađen jedinstven i senzacionalan nalaz. Naime, u Jadranu su iz tog vremena, uz brod iz Sipra, do sada pronađena samo tri manja srednjovjekovna broda, ne duža od deset metara. Siparski brod je kompleksne i zanimljive brodske konstrukcije jer sadrži elemente antičke i srednjovjekovne brodogradnje. Brod je nastao u prijelaznom period u kojem su se tek uspostavlja novi način gradnje brodova - upoznaje nas voditeljica projekta arheologinja Tea Katunarić Kirjakov.


Stoga je njegov pronalazak važan, ne samo za umašku i hrvatsku kulturnu baštinu i povijest, već i za svjetsku pomorsku i kulturu baštinu.


Svi prikupljeni podatci pomno će se obraditi tijekom godine kako bi doznali kako je i gdje je brod konstruiran, u čijem vlasništvu je bio i kojim rutama je plovio. Ponovo će se napraviti analiza precizne datacije brodske konstrukcije kako bi se potvrdilo vrijeme nastanka broda. Analizirat će se i drvo svih brodskih elemenata kako bi doznali gdje je drvo ubrano pa tako i gdje je brod nastao.


Podvodno arheološko istraživanje podmorja Sipra realizira se u sklopu programa zaštite kulturne baštine grada Umaga kojeg provodi Muzej grada Umaga uz financijsku pomoć Ministarstva kulture i medija R Hrvatske i Grada Umag- Umago.


U istraživanjima podmorja Sipra su korištene najsuvremenije znanstvene metode, kao i metode dokumentiranja višesnopnim podvodnim laserom, fotogrametrijskim snimkama za izradu georeferenciranih 3D modela broda, lokaliteta i cijelog akvatorija s bespilotnom letjelicom.


Stručnu međunarodnu ekipu podvodnih arheologa predvodila je arheologinja, profesorica Tea Katunarić Kirjakov sa Sveučilišta u Splitu, u suradnji s arheologom, profesorom Massimom Capullijem sa Sveučilišta iz Udina (Università di Udine, Dipartimento di Studi Umanistici e del Patrimônio Culturale), i u suradnji s Dušankom Romanović, višom kustosicom Odjela podvodne arheologije Arheološkog muzeja Zadar.


U projektu su sudjelovali i studenti Sveučilišta iz Udina Lucrezija Maghet, Lorenzo Salin i Alice Zoch. Studenti su imali priliku učiti i stjecati iskustvo na iznimno rijetkim i vrijednim nalazim umaškog podmorja. U istraživanju su sudjelovali, umaški i porečki ronioci.


Logističku pomoć pružilo je i osoblje Beach bara Siparis u kojem se i održala prva javna prezentacija istraživanja, Dječji vrtić I jaslice “Duga” iz Umaga koji je sponzorirao hranu i vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Umag koji su nam pritekli u pomoć i ustupili svoju pumpu.



Tekst i fotografije: Muzej grada Umaga

expand
expand
expand
expand
expand
Podijeli s drugima
Icon share
Icon Facebook
Prijavite se na naš
newsletter.
Pošalji
Pošalji